Šiuolaikinės dramaturgijos festivalis „Naujas aplankas (2)“

Šiuolaikinės dramaturgijos festivalis „Naujas aplankas“ 2024 m. rugsėjo 15–22 dienomis sugrįžta į Juozo Miltinio dramos teatrą.

Naujas aplankas – ikona, atpažįstama visiems, kurie naudojasi kompiuteriu, tarp kurių yra ir dažnas šių dienų dramaturgas. Juodraščiai, begalę kartų redaguoti pjesės variantai ir galiausiai baigtas kūrinys – visi jie gyvena šios skaitmeninės ikonos prieglobstyje. Tai naujos, šiuolaikinės dramaturgijos namai.

Festivalį „Naujas aplankas (2)“ atidarys Juozo Miltinio dramos teatro ir Iwano Wyrypajewo vadovaujamos Lenkijos teatro kompanijos „Teal House“ (Varšuva) bendra premjera „Mahamaya Electronic Devices“. Festivalio metu, kaip ir pernai, bus parodyti šeši Lietuvoje pagal šiuolaikinę dramaturgiją sukurti spektakliai. Žiūrovai bus kviečiami ne tik į juos, bet ir į susitikimus su spektaklių kūrybinių komandų atstovais.

Šiemet festivalis plečiasi – jo metu vyks dramaturgijos rašymo dirbtuvės, pjesių skaitymai, o taip pat festivalyje debiutuos Juozo Miltinio gimnazijos moksleiviai, parodysiantys net du spektaklius.

Kaip ir pernai, festivalis „Naujas aplankas (2)“ neturės jokios komisijos, jokių nominacijų, jokių laureatų ir jokios konkurencijos. Tikime, kad tikrai kūrybai viso to nereikia. Tekaraliauja festivalyje drama, kūrėjų ir žiūrovų smalsumas, atvirumas bei meilė teatro menui.

Festivalio partneriai: LRT.lt, Panevėžio plėtros agentūra „Panevėžys Now“, radijo stotis „Pulsas“, Aukštaitijos internetinė naujienų agentūra AINA, kepyklėlė „Bakin‘ your daily bakery“, „Kalnapilis nealkoholinis“, „Supergarden“, reklamos agentūra „Amalkera“, „Kakava LT“, „Rokiškio sūris“, kavinė „Kavalierius“, Stasio Eidrigevičiaus menų centras.

09-15 „Mahamaya Electronic Devices“

Rugsėjo 15 d. 18:00 JMDT Didžioji salė

Nauja Iwano Wyrypajewo pjesė keturiems aktoriams nesiūlo vaidmenų, gyvenimiškų situacijų ar nuoseklaus naratyvo. „Mahamaya Electronic Devices“ gausiu klausimų ir atsakymų choru brėžia nujaučiamas sudėtingo ir nevienareikšmio mūsų pasaulio ribas. Besiliesdamas prie giliausių žmogaus gyvenimo aspektų šis kūrinys bando rasti atsakymą į esminius žmonijos klausimus, visa užliejančia žodžių ir temų gausa jau sufleruodamas, kad atsakymas slypi už kalbos barjero. Dinamiška pjesė žiūrovus pakvies pasinerti į įtraukiantį savo prigimties tyrimą.


Kūrybinė komanda: 

Dramaturgas – Iwan Wyrypajew
Režisieriai – Iwan Wyrypaew ir Mykola Mishyn
Scenografijos dailininkė – Mila Gogenko
Kostiumų dailininkė – Marija Petraitytė
Šviesų dailininkas – Paulius Jakubėnas
Kompozitorius – Jacek Jędrasik
Prodiuseris – Maksim Volkov
Pastatymo vadovas – Mihail Poniatowski
Projekto koordinatorius – Taras Buzdyhаn
Režisieriaus asistentė – Sigita Rutkauskaitė
Vaidina: Mindaugas Ancevičius, Giedrius Arlauskas, Kamilė Galkutė, Ieva Labanauskaitė, Mantas Pauliukonis, Urtė Povilauskaitė, Joris Zaliauskas
Iš rusų kalbos vertė Aleksandr Špilevoj

Juozo Miltinio dramos teatras

Trukmė – 50 min.
Premjera – 2024 m. rugsėjo 14 d.
Amžiaus cenzas – N-16
Spektaklyje naudojamos blyksinčios šviesos

BILIETAI

09-16 pažintinė ekskursija „Panevėžys, miltai ir Miltinis“

Rugsėjo 16 d. 13:00 ir 18:00

Panevėžys nuo seno buvo žinomas kaip malūnų miestas, vėliau buvo tituluojamas kaip pramonės miestas, dar vėliau visiems žinomas dėl garsiojo režisieriaus J. Miltinio teatro.  Tačiau tik nedaugelis žino kur ir nuo ko prasidėjo Panevėžio pramonės istorija? Kas buvo pirmosios pramonės Panevėžyje kūrėjai? Kokia buvo jų veikla? Ką bendro turi pramonė ir teatras? Kas sieja miltus ir J. Miltinį?  Atsakymų į šiuos ir kitus klausimus ieškosime ekskursijos metu. Jūsų laukia pažintinė ekskursija su prieskoniais apie Panevėžio miltus, garsųjį Miltinį ir kitas įdomybes.

Organizatorius – Panevėžys NOW 

Susitikimo vieta – prie kunigaikščio Aleksandro paminklo, Panevėžys

Trukmė – apie 2 val. 30 min.

Registracija – agne@panevezysnow.lt

Renginys nemokamas

09-17 „Patina“

Rugsėjo 17 d. 18:00 JMDT Didžioji salė

* Patina – plona žalia, ruda arba mėlyna plėvelė ant varinių, žalvarinių, bronzinių dirbinių paviršiaus, atsirandanti nuo drėgmės arba specialaus apdorojimo oksidatoriais.

Ankstyvas pavasario rytas. Niaukiasi. Šeima ruošiasi sėsti prie pusryčių stalo, tačiau vienas sūnus vėluoja. Kaip jis gali sau tai leisti? Juk namuose privaloma laikytis tam tikrų taisyklių. Nevėluoti, nieko neslėpti, laiku kalbėti ir laiku nutilti. Šioms taisyklėms paklūsta šeima ir turi paklusti visi, įžengiantys pro namų duris.

Virginijos Rimkaitės pjesėje “Patina” veikia artimiausi žmonės, tačiau oficialus ir šaltas jų bendravimas išduoda, jog dramaturgė mums pasakoja apie krizėje atsidūrusius šeimos santykius. Pjesės centre Motina, kurianti atšiauraus pasaulio už namų sienų mitą ir tam priešingą saugių namų iliuziją. Tačiau saugumas čia lygus neribotai šeimos narių kontrolei.

Spektaklio režisierė Eglė Švedkauskaitė sako, jog ją intriguoja Motinos kuriamas pasaulis, kuriame kiti personažai palengva tampa įkaitais: “būdama negailestinga sau tiek pat, kiek ir kitiems, Motina saugo pačios sukurtą mitą apie šeimos gerovę ir vertybes. Visuomenei šeimos santykiai visuomet buvo aktuali tema – šeima kinta su kintančiu laikmečiu ir tai sukelia lūžius bei konfliktus tarp skirtingus įsitikinimus turinčių žmonių, tarp skirtingų kartų. Šiame spektaklyje kalbėsime apie išsikreipiančią realybę, kai šeimos vertybės virsta žiaurumo pateisinimu".

Kūrybinė komanda: 

Dramaturgė – Virginija Rimkaitė
Režisierė – Eglė Švedkauskaitė
Kompozitorius – Vytautas Leistrumas
Scenografė – Ona Juciūtė
Vaizdo menininkė – Aneta Bublytė
Šviesų dailininkas – Julius Kuršis
Kostiumų dailininkė – Elvita Brazdylytė
Vaidina: Nomeda Bėčiūtė / Monika Šaltytė, Tautvydas Galkauskas, Josif Baliukevič, Aistė Šeštokaitė / Monika Geštautaitė, Inga Jarkova-Bučienė, Lina Bocytė

Valstybinis Šiaulių dramos teatras

Trukmė – 1 val. 35 min.

Premjera – 2023 m. spalio 6, 7 d.

BILIETAI

09-18 „Civilio dienoraštis“

Rugsėjo 18 d. 18:00 JMDT Laboratorija

Ukrainiečių dramaturgas Pavlo Arie pjesę „Civilio dienoraštis” parašė per pirmąsias 14-a Rusijos karo prieš Ukrainą dienų. Šie jautrūs, autoriaus išgyventi tekstai mums ir mūsų palikuoniams suteikia galimybę sužinoti tiesą apie tai, kas įvyko. Tai nėra tik literatūra. Tai yra gyva, skausminga, vis dar tebepūliuojanti šiandiena.

Visa Europa, visas pasaulis yra nežinioje. Žmonės nežino ir nesupranta, kaip gyventi, kai jų šalyje vyksta karas. Baimė ir nežinojimas, kaip išspręsti problemą, sukuria chaosą. Suniokoti miestai, prarasti namai, nepriteklius, ekonominė suirutė. Bet svarbiausia visame kame buvo, yra ir bus žmogus. Jo vidinės kovos – nerimo, įtampos ir vilties – kelias…

Pajuskite tuos įvykius, kartu su aktoriumi ir žiūrovais išgyvendami šias 14 dienų.

14 dienų, kai visas tau pažįstamas, mylimas, laisvas pasaulis tampa kitokiu.
14 dienų nuo visiško žinios apie karą neigimo iki susitaikymo su situacija.
14 dienų, kurių kiekviena yra naujas gyvenimas.
14 dienų netekties ir skausmo.
14 dienų, kai gyvenimas jau niekada nebebus toks, koks buvo iki šiol.

Ar taip bus?

Kūrybinė komanda:

Dramaturgas – Pavlo Arie
Režisierius ir sceniniai sprendimai – Stas Zhyrkov
Kompozitorius – Bohdan Lysenko
Garso režisierius – Justinas Raudonis
Šviesų dailininkė – Natali Melnychuk
Video projekcijų autorius – Alius Mikelionis
Režisieriaus asistentė – Alma Purvinytė
Teatro direktorė – Inesa Pilvelytė
Vaidina: Vaidas Praspaliauskas

Į lietuvių kalbą vertė Andrius Merkevičius

Alytaus miesto teatras

Trukmė – 1 val. 20 min.
Premjera – 2022 m. rugsėjo 16 d.


BILIETAI


09-19 „Kai mes būsim jauni“

Rugsėjo 19 d. 18:00 JMDT Didžioji salė

Visi stengiasi ją atitolinti, jos išvengti, nuo jos pabėgti. Vieni ją ignoruoja, kiti mėgina įveikti mokslo naujovėmis, dar kiti iš jos šaiposi. Niekas jos nelaukia, bet ji ateina. Dažnai užklumpa mus nepasiruošusius, nes mes visą gyvenimą galvojame, kad ji dar labai toli, kad ji lankosi pas kitus, o mus kažkokiu stebuklingu būdu aplenks. Bet ji ateina ir pasilieka, paversdama mus tais, kurie nepelnytai vis dar atsiduria visuomenės paraštėse. Ji – senatvė, negailestinga viešnia, kurios niekas nelaukia.

Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklyje, režisuotame Aleksandro Špilevoj, spalvinga senukų kompanija susirenka į savo jaunystės draugo laidotuves. Jie turi tiek daug ką prisiminti, tiek daug apie ką pasišnekėti. Tik laiko nedaug… Komiškame spektaklyje gausu humoro, jaunystės prisiminimų ir nuostabių vyresnės kartos teatro aktorių.

2023 „Fortūnos" apdovanojimas spektaklio kūrybinei grupei

2023 „„Auksinis scenos kryžius“ aktorėms Vilijai Grigaitytei, Inesai Paliulytei, Liucijai Rukšnaitytei ir Jūratei Onaitytei už vaidmenis „Kai mes būsim jauni“

2023 Geriausias 40-ojo Lietuvos profesionalių teatrų festivalio „Vaidiname žemdirbiams“ spektaklis

Kūrybinė komanda:

Dramaturgė – Daiva Čepauskaitė
Režisierius – Aleksandr Špilevoj
Scenografijos ir kostiumų dailininkė – Ugnė Tamuliūnaitė
Kompozitorius – Paulius Trijonis
Vaidina: Vilija Grigaitytė, Liubomiras Laucevičius, Jūratė Onaitytė, Inesa Paliulytė, Algirdas Pintukas, Liucija Rukšnaitytė, Lili Stepankaitė

Nacionalinis Kauno dramos teatras

Trukmė – 1 val. 45 min.
Premjera – 2023 m. lapkričio 11 d.

BILIETAI

09-20 „Avinai“

Rugsėjo 20 d. 12:00 JMDT Laboratorija

Rekomenduojamas žiūrovams nuo 14 metų

 

Ar tau patinka Tavo vardas? Ar niekad nenorėjai jo pasikeisti? Ar žinai kokia yra Tavo vardo istorija?

Kažkas Tau suteikė vardą, gimimo datą, kitus svarbius dalykus, kurie šiandien apsprendžia tave. Kaip manai, koks jausmas nešioti vardą ir pavardę žmogaus, su kuriuo nebendravai beveik visą savo gyvenimą? 

Monospektaklis ,,Avinai“ aktoriaus bei dramaturgo Raimondo Klezio ir režisieriaus Justo Tertelio kūrybinio bendradarbiavimo rezultatas. Interaktyvus spektaklis jaunimui, gimė įkvėptas autobiografinių patirčių. Jis kviečia žiūrovus kartu su aktoriumi tyrinėti jautrias temas, siejančias kiekvieno mūsų vaikystę, paauglystę, suaugusiojo gyvenimą. Spektaklis kalba apie jauno žmogaus apmaudą, pyktį, liūdesį ir atleidimą. Apie temas, kuriomis paprastai nedrąsu kalbėti bendraamžių, apsiginklavusių šviečiančiais telefonais, tarpe.

Kūrybinė komanda:

Dramaturgas – Raimondas Klezys
Režisierius – Justas Tertelis
Scenografė ir kostiumų dailininkė – Indrė Pačėsaitė
Kompozitorius – Matas Saladžius
Vaidina: Raimondas Klezys

Trukmė – 1 val.


BILIETAI

09-21 Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijos moksleivių spektakliai

Rugsėjo 21 d. 18:00 JMDT Mažoji salė

CV, ARBA KAS AŠ ESU?

Pagrindiniu pjesės veikėju Aš spektaklyje gali būti kiekvienas. Tai smagi, lengva improvizacinė kelionė per vaikystę, moksleiviškus metus ir jaunystę ieškant savo vietos kasdieniame gyvenime, keliant klausimus ne tik „Kas aš esu?“, bet ir „Ką daryti, kad būčiau suprastas ir laimingas?“

Pjesės autorius ir spektaklio kūrėjai kviečia įsiklausyti į save ir kitus: „Kaip rašoma protingiausiose mūsų pasaulio knygose „…to, kas svarbiausia, akimis nepamatysi, tai galima pajusti tik širdimi”. Aš pridėčiau, kad ne tik akimis nepamatysi, bet ir ausimis neišgirsi to, kas svarbiausia. Tai gali išgirsti tik širdimi. Tad lai mūsų pyktis nesumaišo mums įsiklausyti ir išgirsti. Įsiklausykit. Girdit?”

Kūrybinė komanda:

Dramaturgas – Justas Tertelis

Režisierius – Algis Želvys

Vaidina: Balsevičiūtė Emilija, Batėnas Faustas, Benaitytė Meda, Bronišaitė Aurėja, Davidonytė Domilė, Janulytė Ramunė, Jasiulis Juras, Jurevičius Matas, Kašėta Jokūbas, Kazilionytė Toma, Križevičiūtė Gustė, Kulikauskaitė Morta, Lašaitė Fausta, Mincytė Beata, Narmontaitė Nomeda, Rimkūnaitė Gabija, Simonaitis Dominykas, Šaparnytė Patricija, Šukevičius Armandas, Švaikauskaitė Ineta, Tomkevičiūtė Adelina, Viškelytė Julija, Vrubliauskaitė Goda

 

Renginys nemokamas

 

TUŠČIO KAMBARIO ISTORIJA

Juozo Miltinio gimnazijos moksleivių spektaklis pastatytas pagal gimnazijos rengiamo Respublikinio Jaunųjų dramaturgų konkurso dalyvės jaunosios dramaturgės Saulės Bartkevičiūtės (Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazija) pjesę „Tuščio kambario istorija“. Spektaklyje atveriamas sudėtingas jauno žmogaus išgyvenimų ir iliuzijų pasaulis, sunkiai suvokiamas pragmatiškai, į egoizmą ir rutiną įklimpusiai socialinei aplinkai. Moksleiviai šį spektaklį priėmė palankiai, atpažino jaunam žmogui skaudžias problemas. Kviečiame jas patyrinėti ir Jus.

Dramaturgė – Saulė Bartkevičiūtė

Režisierė – Sofija Šiaučiūnaitė-Svirkienė

Vaidina: Akvilė Kairyrė, Fausta Lukoševičiūtė, Goda Kaušylaitė, Jogailė Noreikaitė, Mija Lavinskaitė, Timonas Vaižmužys, Airidas Šaltys, Pijus Sadauskas, Deivydas Virkštis

Renginys nemokamas

 

09-21 „Laukys“

Rugsėjo 21 d. 18:00 JMDT Didžioji salė

„Noriu tau papasakoti istoriją apie žmones, gyvenančius kalnuose, apie vėją, viršūnėje tokį stiprų, kad tiems kalnų žmonėms jis palengva nupučia veidus, – ne nuplėšia, ne išdarko, o gūsis po gūsio – ir nupučia, lyg išdžiovina ar nuvalo, bet tie žmonės vis tiek susikalba ir vienas kitą atpažįsta, nes iš ertmių, kurias vėjas paliko, skverbiasi jų balsai, ir į juos įsiklausęs, tu išgirsti, kad jie visgi skirtingi, nors ten, kalnuose, skamba kaip vienbalsis, neatskiriamas ir nedalomas balsas, jau ne kalba, ne garsais išreiškiamas balsas, apie kurį tau ir norėčiau papasakoti dabar, kai mudu užkopėme į šitą kalną ir turbūt abu pagalvojome tą patį, ­­­– kad vėjas yra ilgas brūkšnys per horizontą, kuris kartais išnyksta.“

Kaip kalbėti apie išėjimą, neištariant žodžio „mirtis“, o vietoj tamsos pasirenkant šviesą? Arba pasakoti apie vienatvę, ją suvokiant ne kaip „mano“, o kaip „mūsų visų“ būseną. Ir kaip įsivaizduojame erdvę, plytinčią tarp „ten“ ir „čia“, tarp ištarto ir nutylėto, apčiuopiamo ir tik nujaučiamo?

Spektaklis „Laukys“ – tai išskirtinio vizualumo ir ypatingo muzikinio jautrumo kupina istorija apie žmogaus pradžią ir jo pabaigą. Apie bendruomenę, išlydinčią žmogų ten, kur jis niekada nesibaigia. Neįprastos formos kūrinyje pasakojama apie atsisveikinimo, gedėjimo ir laukimo jausenas, pavirstančias subtiliais poetiniais ir filosofiniais vaizdiniais.

Už 2022 m. spektaklio aktoriai gavo Auksinį scenos kryžių aktorių ansamblio kategorijoje.

Kūrybinė komanda: 

Dramaturgas – Mindaugas Nastaravičius
Režisierė – Olga Lapina
Scenografijos, kostiumų ir šviesų dailininkė – Renata Valčik
Choreografė – Agnietė Lisičkinaitė
Kompozitorius – Tomoo Nagai
Vaizdo projekcijų autorius – Dinas Marcinkevičius
Šviesų dailininkės asistentas – Paulius Jakubėnas
Režisieriaus asistentė – Sandra Juzėnienė
Vaidina: Albinas Kėleris, Ieva Brikė, Dainius Jankauskas, Kamilė Galkutė, Mantas Pauliukonis, Jolita Skukauskaitė, Rokas Pijus Misiūnas, Urtė Povilauskaitė, Joris Zaliauskas

Juozo Miltinio dramos teatras

Trukmė – 1 val. 10 min.
Premjera – 2022 m. spalio 28 d.

BILIETAI