ALIASKA

Harold Pinter

ALIASKA

Vienos dalies drama

Iš anglų kalbos vertė Andrius Patiomkinas

Režisierius – Augustas Gornatkevičius

Scenografijos ir kostiumų dailininkė – Simona Davlidovičiūtė

Kompozitorius – Jokūbas Tulaba

Choreografė-judesio koordinatorė – Gintarė Šmigelskytė

Vaizdo projekcijų autorius – Paulius Jakubėnas

Šviesų dailininkas – Julius Kuršis

Šviesų dailininko asistentas, operatorius – Renaldas Bartulis

Režisieriaus asistentė – Kotryna Siaurusaitytė

Vaidina:

Debora – Ligita Kondrotaitė
Hornbis jaunystėje – Emilis Pavilionis
Paulina jaunystėje – Ieva Brikė
Paulina – Lolita Martinonytė
Hornbis – Laimutis Sėdžius

Trukmė – 1 val. 20 min.

Premjera – 2022 m. gegužės 20 d.

Mažoji salė

Jaunosios teatro kartos režisierius Augustas Gornatkevičius savo naujajam spektakliui Juozo Miltinio dramos teatre pasirinko Haroldo Pinterio pjesę „Aliaska“. Vieno įtakingiausių šiuolaikinės dramaturgijos atstovo, Nobelio literatūros premiją pelniusio anglų dramaturgo pjesė pasižymi santūriu, taupiu pokalbiu bei pauzėmis, perteikiančiomis daugiau, nei žodžiai. Pauzėmis, kurios svarbios ne tik tekstui, bet ir pasakojamai istorijai.

Mene apstu pavyzdžių, kuomet vykstant pasaulinėms katastrofoms ir epidemijoms, kūrėjai atsigręžia į fantastikos, futurizmo žanrus. Ne išimtis ir mūsų pandeminis laikas, neseniai sukėlęs didžiulį susidomėjimą zombių apokalipsės tematikos filmais. Visgi subtilesnė ir net Lietuvos teatre dažnai sutinkama tema – individo atskirtis ir miego būsena. Izoliuotas, savo laiko ir gyvenimo nevaldantis žmogus tampa mūsų šiandienos savijautos atspindžiu.

Taip savo laiku (1982 m.) šalia legendinių Michaelo Jacksono „Thriller“ zombių atsirado Pinterio „Aliaska“, kurioje aprašoma miego epidemija. Ši realybėje egzistuojanti liga paskutinį kartą fiksuota prieš 100 metų, kaip ispaniškojo gripo pandemijos pasekmė. Nenuostabu, jog slūgstant dabartinei pandemijai, imamės sau artimų įvaizdžių, kalbančių apie praėjusios traumos pasekmes ir išliekamuosius reiškinius.

Jaudinanti vienos moters likimo istorija žiūrovą veikia tiek emociškai, bandant susitapatinti ir įsigyventi į jos jausmus, tiek ir simboliškai. Miego liga tampa dramaturgo, o kartu ir režisieriaus įrankiu kalbėti apie gyvenimo tėkmės suvokimą, brandą kaip sustabarėjimą ir prarastą žmogaus laiką.

"A Kind of Alaska" was inspired by Awakenings by Oliver Sachs MD, first published in 1973 by Gerald Duckworth and Co.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos Kultūros taryba.